Sveti Nikola

Nikola, biskup. U IV. stoljeću u Miri (u Maloj Aziji) kao biskup se zalagao za siromašne i činio čudesa.
Njegov susjed imao je tri kćeri no, ostavši bez posla, nije im mogao dati miraz za udaju pa je odlučio prodati njihova tijela za novac. Nikola je doznao za to i noću u njihovu kuću ubacivao zlatnike. Otac, sretan što sada može časno udati kćeri, iz zasjede je otkrio dobrotvora Nikolu i proširio glas o njegovoj svetosti.
Među brojnim čudesima, Sv. Nikola je oživio jednog dječaka i spasio hodočasnike u brodolomu. Zato ga kao zaštitnika štuju đaci, mornari i zaručnici, a običaj je da se djeci o njegovu blagdanu daju darovi. Također je zaštitnik cijele Rusije.
Dan sv. Nikole je dječji blagdan. Pogledamo li legende koje obavijaju njegovu osobu, sve one imaju duboko značenje za naš život. Običaj, da na blagdan sv. Nikole obdarimo djecu slatkišima, ima itekako smisla.
U našoj novoj crkvi, u srijedu navčer, Sv. Misom u 18.00 sati proslavljamo blagdan Sv. Nikole.