Čista srijeda – Pepelnica

21. veljače, na Pepelnicu (Čistu srijedu), započinje korizma. To je vrijeme priprave kada nastojimo razumjeti otajstvo smrti i uskrsnuća.
Često se, kao vjeroučitelj, pitam: «Kako onima koji stoje preda mnom otkriti smisao korizme?» Odgovor je jasan; moramo napredovati u razumijevanju Kristova otajstva (tajne). Ako znamo da je korizma povlašteno vrijeme crkvene godine i «jako» vrijeme intenzivnog kršćanskog zalaganja, poniremo u Kristovo otajstvo. Jednostavno rečeno, Krist se mora dogoditi u nama. I baš zbog toga korizma je intenzivna priprava za svetkovanje najvećih tajni – Uskrsa.
Kroz pobožnost križnoga puta pratimo Spasitelja kako nosi teški križ, kako ga ponizuju i bičuju. Zašto On to sve dopušta i prihvaća? Želi otkupiti i spasiti nas. Opet se nameće pitanje. Hoćemo li uistinu biti spašeni? Tko će biti spašen? Jedini odgovor je: «Isuse, uzdam se u Te».