Uskrsna poruka kardinala Bozanića

‘Uskrs nas poziva da se vjernički zauzmemo u društvenom tkivu, kako na župnoj, tako i na općoj razini koja tvori naše hrvatsko društvo’, ističe zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić.

Braćo i sestre, mir vam, milost i radost od Boga!
Ušavši u Veliki tjedan, ušli smo u slavlje koje traži prihvaćanje Božje istine. Ušli smo u one dane liturgijske godine koje u otajstvu vjere promatramo kao noć drame ljudskoga života u kojoj je pobijeđena smrt. Kada je nebeski Otac u svojoj neizrecivoj ljubavi naumio otvoriti vrata svoga Doma, odredio je da to bude jedna betlehemska noć, noć u kojoj je nebesko svjetlo pronašlo čovjekovo srce.
A onoga petka kada su se ljudi – zarobljeni grijehom – htjeli osloboditi Božje blizine, pribijajući na križ Pravednika, zemlja je potamnjela. Tada se čula i najveća uvreda koju je čovjek mogao uputiti Bogu ljubavi: ‘Ako si Sin Božji, siđi s križa!’ (Mt 27,40).
I danas se na našim životnim putovima čuje krik koji čovjeka osuđuje na nezadovoljstvo, neispunjenost, izgubljenost, razočaranost, iako ga neki – stojeći ispod križa – izvikuju kao pobjednički poklik: Neka siđe s križa, pa ćemo mu vjerovati! (usp. Mt 27, 42). Tamu i mrak Velikoga petka i Velike subote osjećamo i danas, dodirujemo ih, probijamo se kroz njih kušajući bol koju čovjek sebi i drugima stvara svakoga dana, iako znamo da smo pozvani na radost i stvoreni za radost. Nažalost, toliki je broj ljudi prikovanih na križeve svijeta: na križeve gladi i žeđi, na križeve nasilja, na križeve ovisnosti, na križeve laži… više…