Uskrsni ponedjeljak

Još smo uvijek ispunjeni duhovnom radošću što je srcu vjernika donosi svečano slavlje Uskrsa. Krist je uskrsnuo! Tom tako velikom otajstvu liturgija posvećuje ne samo jedan dan, nego pedeset dana, to jest čitavo vazmeno vrijeme koje se zaključuje Duhovima. Nedjelja Uskrsa usto je sasvim poseban dan koji se širi na čitav ovaj tjedan do sljedeće nedjelje, te čini Uskrsnu osminu. U ozračju vazmene radosti današnja liturgija nas ponovno vodi do groba kamo su pošle Marija iz Magdale i druga Marija, prema izvještaju svetoga Mateja, pokrenute ljubavlju prema Isusu, kako bi “posjetile” njegov grob. Evanđelist pripovijeda da im je on prišao ususret i rekao: “Ne bojte se! Idite, javite mojoj braći da pođu u Galileju! Ondje će me vidjeti!” (Mt 28,10). Bila je to doista neizreciva radost što su je osjetile vidjevši ponovno svoga Gospodina, te su, pune poleta, potrčale prenijeti tu radost učenicima.
I nama danas, kao i ovim ženama koje su ostale uz Isusa za njegove muke, Uskrsli ponavlja da se ne bojimo dok preuzimamo ulogu glasnika navještaja njegova uskrsnuća. Nema se čega bojati onaj koji susreće uskrsloga Isusa te mu se s pouzdanjem predaje. Pročitajte Papin nagovor uz molitvu Kraljice neba na Uskrsni ponedjeljak