Druga vazmena nedjelja

Postoje ljudi koji stalno nešto ispituju, preispituju, gunđaju. Ne mogu se zadovoljiti s onim što je uvriježeno, što većina misli ili vjeruje, sve stavljaju pod znak pitanja, žele dotaknuti, sve još jednom provjeriti. Jedan takav čovjek bio je i Toma iz današnjeg evanđeoskog odlomka…
… Toma mora učiti. Susreće Isusa uskrsnuloga, ali kao onoga koji je bio ranjen i raspet, i upravo kao takvoga priznaje ga Gospodinom i Bogom. Mora iskusiti da Isus nakon uskrsnuća ne uklanja sva pitanja i sumnje, nego i sada ostaje razapet. Ne radi se o nekom savršenom svijetu, perfektnoj Crkvi i zajednici – već o vjeri da je Isus Gospodin i u takvom nesavršenom svijetu i grešnoj Crkvi, usprkos svim pitanjima, sumnjama i strahovima. On je Gospodin koji je po trpljenju i smrti na križu pobijedio patnju i sva buduća ranjavanja. Samo njegov put, put trpeće solidarnosti i apsolutnog povjerenja u Očevu ljubav, jest put u život. (Josip Koprek – Glas Koncila)