Primanje Službe akolita

U srijedu, 14. svibnja u 19.00 sati je novi pomoćni biskup zagrebački dr. Josip Šaško u našoj crkvi predvodio misno slavlje i podijelio službu akolita sedmorici kandidata za trajni đakonat. Šestorica njih – Miljenko Bošnjak, Ivan Mandić, Ivan Markulin, Stanko Mikulić, Marijan Spehnjak i Stipo Šarić, pripremaju se za trajni đakonat za Zagrebačku nadbiskupiju, a Krunoslav Kičinbači za Gospićko-senjsku biskupiju. Naša župa je jedna od šest u zagrebačkoj nadbiskupiji koja se može pohvaliti činjenicom da imamo pripravnika za trajni đakonat. To je dipl. teolog, vjeroučitelj u OŠ Voltino, Stipo Šarić. Nalazimo se u pripremnom razdoblju za Sinodu u zagrebačkoj nadbiskupiji. Kao plod predsinodalnih događanja je i priprava oženjenih vjernika laika, teologa, koji će primiti službu đakonata. Do sada su već prošli veliki dio formacije koji se sastoji od studija i praktične priprave. Također su primili kandidaturu i službu lektorata, prošle godine u župi Sv. Antuna u Sesvetskim Selima. Sada su došli pred zadnju točku priprave za službu đakona, a to je akolitat, kako bi na jesen primili posljednji red crkvene službe – đakonat. Osobita nam je radost i čast što se svečanost podjele službe akolite održala u našoj župi i to u tjednu kada slavimo našeg nebeskog zaštitnika, Sv. Leopolda Bogdana Mandića. Misnom slavlju su uz kandidate i njihove mentore, profesore i svećenike koji vode njihovu pripravu, prisustvovali i tajnik sinode i voditelj priprave dr. Tomislav Markić, župnici svih kandidata, svećenici iz našeg dekanata te članovi obitelji svih budućih đakona. Sam obred primanja akolitata bio je vrlo svečan, a biskup Šaško u svojoj je propovijedi naglasio da je služba akolita zapravo služenje ne samo u liturgijskom slavlju nego i istinsko životno služenje bližnjima koji su na bilo koji način potrebiti. Teška je to služba koja zahtijeva čovjeka koji je spreman na davanje sebe (poglavito svojeg vremena i snaga). Ovim slavljem naša crkva je po prvi put postala središte u kojem se događa važan događaj za cijelu našu mjesnu crkvu – zagrebačku nadbiskupiju.