Sveti Nikola u našoj crkvi

NIKOLINJSKA proslava u našoj župi počela je sv. Misom na sam dan Sv. Nikole, 6. prosinca u 18.00 sati. Pozivana su bila sva djeca, a osobito oni do petog razreda. I njihovi roditelji, naravno. Poslije sv. Mise bila je prigodna priredba, a zatim su djeci na veselje podijeljeni i prigodni darovi. Sv. Nikola jedan je od najomiljenijih kršćanskih svetaca. On je svetac zaštitnik pomoraca, trgovaca, putnika, ribara, zaručnika… i sva djeca radosno iščekuju njegov blagdan. Darovi Sv. Nikole skromni su i jednostavni. To su obično: bomboni, sitno i koštunjavo voće, poneka mandarina ili naranča, jabuka, slikovnica, manja igračka ili neka sitnica koja će razveseliti dijete. Uz dar se stavlja i zlatna ili srebrna šiba. Ona simbolično pokazuje da kazna stiže uvijek kada pustimo zlu da se “razmaše”, ali i da nam je uvijek stalo do djeteta takvog kakvo jest, čak i kada se loše ponaša. Blagdanom Sv. Nikole počelo je i vrijeme darivanja, zato iskoristite ovaj blagdan za razgovor s djetetom o darivanju, dobru i zlu, o vrijednostima koje za nas imaju stvari. Iskoristite ove dane i pregledajte kutije s dječjim igračkama i zajedno s  djetetom osjetite duh darivanja i dobročinstva te dio igračaka s kojima se dijete više ne igra odnesite u Caritas i poklonite nekome kome su one potrebnije.