Dan života

Dan života Crkva slavi prvu nedjelju u veljači. Život je dar čije vrijednosti najčešće nismo svjesni, a istovremeno je njegova vrijednost vrlo često ugrožena ili osporavana i zamjenjivana nekim “pravom na izbor” ili nekakvim drugim “pravima” koja donose smrt. Svaki ljudski život u ovaj svijet donese puno nove, neponovljive radosti, ljubavi i topline, svaki novi život ima u sebi moć mijenjati i obogaćivati druge živote, svaki novi čovjek ostavlja svojim životom neponovljivi, originalni trag, svaki čovjek je drugačija, autentična slika Božja. I nitko, pa ni roditelji, još manje država ili liječnici imaju pravo svojim “pravom na izbor” uskratiti pravo jednom životu da dođe na svijet i uskratiti i sebi i svijetu pravo da upozna taj novi život. Po broju djece, po pažnji i ljubavi koju im posvećuju obitelji i institucije, prepoznaje se koliko jedan narod vjeruje u svoju budućnost. Djeca su bogatstvo naroda. Ona osiguravaju budućnost. Uostalom, civiliziranost naroda procjenjuje se najviše po sposobnosti da služi životu i da vrednuje život. Djeca su blagoslov. Psalmist to lijepo izriče: »Žena će ti biti kao plodna loza u odajama tvoje kuće; sinovi tvoji kô mladice masline oko stola tvojega. Eto, tako će biti blagoslovljen čovjek koji se boji Gospodina« (Ps 128, 3). Sveto Pismo smatra najvećim blagoslovom dug život i potomstvo: »Vidio djecu svojih sinova« (Ps 128, 6).
Dijete se želi i prihvaća. Ono nije stvar na koju bi se imalo pravo, koja bi bila određena da zadovolji nečija očekivanja, pa ni očekivanja roditelja. Nažalost, postaje sve izraženija pojava da nam životi drugih, pa i naše djece, služe za zadovoljavanje naših ambicija. Dijete nije ničije pravo. Ono je uvijek samo dar. Kako se može imati pravo na osobu? Služiti životu znači ne izlagati ga opasnosti na radnom mjestu ni na cesti, gdje se može ugroziti vlastiti život i život drugih. Život je velika i neponovljiva vrednota i onda kada je isprepleten bolima i mnogim neugodnostima. Nikome nije dozvoljeno prisvajati pravo odlučivanja o tome je li i dokad život vrijedan da se živi. (iz poruke predsjednika Vijeća HBK za obitelj za Dan života 2008.)