Cvjetnica

Uz zvuke klicanja židovske djece koja oduševljeno pozdravlja Mesiju te mašući palminim granama kliče “Hosana Davidovu sinu” počinje najsvetiji tjedan crkvene liturgijske godine upečatljivog i jasnog imena “Veliki Tjedan” ili “Sveti Tjedan”. Možemo reći da sve ono što tijekom godine proživljavamo i razmatramo u liturgiji Crkve nalazi svoj izvor u Velikom tjednu, odnosno Vazmenom trodnevlju, Isusove spasonosne muke, smrti i uskrsnuća. Nedjeljom Muke Gospodnje ili Cvjetnicom započinju konačni dani Isusova javnog života i djelovanja. Kako bi smo ispravno shvatili značaj i smisao Velikog Tjedna, moramo imati uvijek na umu temeljni razlog Isusova Utjelovljenja. “S neba siđe dolje radi grešnika” pjeva naš narod i tim riječima ispovijeda središte katoličkog nauka o razlogu Isusova dolaska na Svijet. Isus se rodio kako bi nas otkupio od vlastitih grijeha. To Otkupljenje dogodilo se na golom drvetu Isusova križa na kojemu je sam Bogočovjek platio kaznu za Adamov grijeh.
U Velikom tjednu pozvani smo doživjeti obraćenje. Kada se događa obraćenje, ako ne onda kada spoznamo da smo grešni i da postoji netko tko nas je od toga grijeha oslobodio. Dopustimo, stoga, Duhu Svetomu da nam dotakne srce spoznajom težine našega grijeha i veličine Isusove spasiteljske ljubavi. Dvije stvari su nam potrebne. Spoznati i priznati svoj grijeh te prigrliti Isusov Sveti Križ u kojemu nam leži spasenje.