Nedjelja Dobrog pastira

Tko je pastir? Pastir je prije svega onaj o kome ovisi sudbina životinja koje su mu povjerene. Ovce su uz pastira sigurne, dok su bez njega prepuštene same sebi i naletima divljih zvijeri koje ih žele uništiti. Pastir poznaje sve svoje ovce i ne zaboravlja niti jednu od njih. On ih vodi na zelene i bogate pašnjake kako bi se nahranile te na modre izvore kako bi se napojile. Jednom riječju pastir je za svoje ovčice sve! Kršćanin također ima svoga pastira, svoga vođu koji je učinio sve kako se on ne bi izgubio u prostranstvima životnih putova. Iz Evanđelja znademo da je Isus pravi Pastir kojemu nitko ne oduzima život, nego ga on sam polaže za svoje ovce (usp. Iv 10,18). Prva i temeljna značajka Isusa – dobroga Pastira jest da je uvijek On onaj koji ide ususret zalutaloj ovci odnosno zalutaloj grešnoj duši. Stvarnost Kristove smrti i uskrsnuća daju vjerodostojnost svemu ovome što govorimo. Samo je Isus dobri pastir, jer samo je On dao svoj život kao otkupninu za grijehe svijeta. No Isus nije samo dao svoj život i tako spasio čovjeka izvukavši ga iz ponora iz kojega se sam nije mogao spasiti, nego vodi čovjeka prema novosti života u milosti Božjoj. Spašeni čovjek jest poput ovčice koja je bila sama i izgubljena te se nakon što ju je pastir pronašao ponovno raduje prelijepim zelenim livadama. Život u milosti jest život u radosti djece Božje. Osvijestimo si da je naš Bog, Bog brižan i pažljiv koji nas ljubi i kojemu je svatko od nas neprocjenjivo vrijedan.
Pročitajte više i o Zajednici Dobri Pastir koja u okviru karizmatskog pokreta želi dati svoj doprinos duhovnoj obnovi unutar Katoličke Crkve u Hrvatskoj.