Po Mariji k Isusu

Popularna katolička izreka “Po Mariji k Isusu” koja je urasla u srca mnogih svetaca može nam poslužiti da se kratko zaustavimo na ulogu Marije, Majke Božje, u životu kršćanina. Mjesec svibanj kao “Marijin mjesec” dodatan je poticaj da obnovimo svoju privrženost, odanost i ljubav prema našoj nebeskoj Majci Mariji. Nadalje, ove godine blagdan Pohoda Blažene Djevice Marije (31. Svibnja) pada točno u nedjelju, na Svetkovinu Duhova. Za nas zagrepčane taj je datum posebno važan jer se slavi i dan Zaštitnice Grada Zagreba, Majke Božje od Kamenitih vrata. Nikada nećemo pretjerati u ljubavi prema Gospi. Ipak, onaj tko poznaje, taj više i ljubi. Iako bi nam temeljna marijanska dogma o Mariji kao Bogorodici morala biti više nego dovoljna da cijelim svojim katoličkim bičem ljubimo i častimo Gospu, svaki vjernik pozvan je sam otkriti zašto se moliti i utjecati Nebeskoj Majci. Zdravo katoličku pobožnost prema Majci Božjoj, razumije samo onaj tko ima otvoreno srce i tko želi istinski slijediti Isusa Krista. Ne postoji svetac u katoličkom kalendaru koji nije cijelim svojim srcem ljubio Gospu. Naš župni zaštitnik Sv. Leopold Mandić, nazivao je Majku Božju svojom Gospodaricom i povjeravao joj je najteže slučajeve s kojima se kao ispovjednik susretao. Sve je u Mariji sveto i lijepo. Sve je usmjereno prema Bogu. Marijino bezgrešno srce kuca savršenim ritmom ljubavi prema Bogu i bližnjemu. U njoj se izvršuje u potpunosti zakon odabranoga naroda. Marijin je život savršena proslava jedinoga pravoga Boga. Onaj tko živi poput Marije, tko dopušta Gospi da bude njegova “Zvijezda vodilja” taj će sigurno naći put do Isusa Krista. A što to znači onaj “po”. Taj “po Mariji” znači moliti se Majci Božjoj i razmatrati njezine kreposti. Stoga, po Mariji i uvijek po Mariji, hodimo k Isusu!