Ljubiti poput Marije

Još nam odzvanja u srcu zapovijed koju nam danas, u liturgiji Crkve, živi Isus ostavlja. “Ovo vam zapovijedam: da ljubite jedni druge” Iv 15,17. Ali kako ljubiti kada smo opterećeni grijehom koji nas čini sebičnima i zatvorenima za druge? Kako provesti u djelo Isusovu zapovijed? U mjesecu svibnju želimo da nas Gospa povede za ruku i da nas nauči kako ljubiti i tako ostati u Ljubavi. Isus nam jasno kaže. Samo onaj koji uistinu ljubi ostaje u Ljubavi. Onaj koji svojim djelima ljubavi i milosrđa pokazuje da je novo stvorenje izvršuje zapovijed Gospodnju. Mnogi vjeruju, ali premalo ljube. Puno pričamo da vjerujemo a malo vjerujemo ljubeći. Ako želimo naći neku kratku definiciju koja bi nam približila život Blažene Djevice Marije morali bi smo pogledati njezin trajni stav ljubavi. Ona je žena koja ljubi. Njezino je srce sama ljubav. U njoj nema grijeha i stoga nema niti prepreka koje mi imamo kako bi smo ljubili. U srijedu, 13. svibnja, proslavili smo Blagdan Gospe Fatimske. U Fatimi je Majka Božja pokazala svoje srce puno ljubavi prema onima koji radi grijeha ne mogu ljubiti. Zatražila je  od svakoga čovjeka da se posveti njezinom Bezgrešnom Srcu i tako krene u školu njezine ljubavi. Evanđelje na pokazuje kako Marija nije puno govorila, ali je zato puno ljubila. Ljubila je Boga do kraja, patila i žrtvovala zajedno s njime. Bezbroj svetišta, kapelica, slika i kipova diljem Svijeta pokazuju koliko je bliska čovjeku, koliko je ljubila svoje bližnje. Upravo jer je toliko ljubila “bližnjega svoga” ona je zavrijedila ostati u Božjoj ljubavi. Nitko nas od stvorenja toliko ne ljubi kao Majka Božja. I to zato što nitko od stvorenja nije Boga toliko i tako savršeno ljubio kao Majka Božja. Negdje sam pročitao da piše “da kada bi znali koliko nas Gospa ljubi, plakali bi smo od radosti”. Imamo Mariju za primjer! Nasljedujemo ju u ljubavi. (Borna Puškarić, kapelan)