Dojmovi sa susreta mladih u Livnu

U subotu 9. svibnja smo se, pod vodstvom našeg kapelana Borne, uputili u Livno na susret hrvatske katoličke mladeži. S nama su išli mladi iz susjedne župe Blagovijest Navještenje Gospodinovo, Vrbani. Krenuli smo jako rano, ali je početni umor brzo zamijenilo dobro raspoloženje koje je vladalo u autobusu. Kad smo napokon stigli u Livno, pridružili smo se rijekama hodočasnika koje su se slijevale na suncem okupanu livadu kraj franjevačkog samostana Sv. Petra i Pavla. Bilo je mladih iz Hrvatske i BiH, ali i iz drugih europskih zemalja. Tamo je naš program započeo križnim putom koji je završio na obližnjem groblju. Nakon križnog puta smo dobili još malo vremena za druženje i molitvu. Središnji dio susreta je bilo euharistijsko slavlje na kojem je, kažu, sudjelovalo oko 15 tisuća mladih. Bilo je lijepo osjetiti to zajedništvo i povezanost u molitvi. Družili smo se i nakon mise, a stekli smo i puno novih poznanstava. Nakon toga smo se uputili prema kućama u kojima smo bili smješteni. Obitelji su nas srdačno primile i ugostile, a imali smo i priliku prošetati te vidjeti kako Livno izgleda po noći.
Drugi dio susreta se odvijao u nedjelju. Hodočasnike su rasporedili po župama Banjalučke biskupije, a mi smo ostali u župi Sv. Petra i Pavla. Program nam je započeo pjesmom i kratkim upoznavanjem, a nakon toga je uslijedilo misno slavlje koje je proteklo u znaku bl. Ivana Merza čiji se blagdan slavi 10. svibnja. Tako smo se svi prisjetili ovog velikog blaženika koji povezuje Hrvatsku i BiH. Nakon mise smo se nastavili družiti uz pjesmu. Prije polaska za Zagreb smo se još jednom svi okupili u crkvi i zahvalili Bogu na ovom prekrasnom iskustvu. Kasnije smo se ukrcali na autobuse i krenuli prema Zagrebu. Tijekom vožnje je ponovno vladalo dobro raspoloženje uz pjesmu i molitvu. Vratili smo se u večernjim satima ispunjeni prekrasnim dojmovima. Više na stranici Centra za pastoral mladih (Iva Topić)