Novosti u našoj župi i početak župne kateheze

I ove godine u srpnju je odlukom zagrebačkoga nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića došlo do promjene kapelana u našoj župi. Borna Puškarić je iz župe sv. Leopolda Mandića u Zagrebu – Ljubljanica-Voltino i župe Blagovijesti – Navještenja Gospodinova u Zagrebu – Vrbani premješten u župu sv. Nikole Tavelića u Zagrebu – Kustošija. U našu župu i Vrbane imenovan je mladomisnik Ivan Valentić iz Zagrebačke nadbiskupije, rođen 1984, ml. m. sv. Antun Padovanski, Sesvetska Sela, 21. lipnja. Mnogi su ga već upoznali, a predstaviti će nam se u slijedećem broju listića. Naš bivši kapelan Zlatko Pavetić razriješen je službe prefekta u Nadbiskupskom bogoslovnom sjemeništu i dodijeljen župi BDM Žalosne u Zagrebu – Špansko sa zadaćom da pripremi potrebno za osnutak nove župe u Španskom.
Održana je misa za uspješan početak školske godine, kojoj su prisustvovali učenici, profesori i ravnatelji naših škola OŠ Ljubljanica i OŠ Voltino. Prošli tjedan su održani roditeljski sastanci za prvopričesnike i krizmanike, a time počinje i ovogodišnja kateheza. Raspored će biti u slijedećem broju listića. Ispunjene prijave za prvopričesnike odnosno za krizmanike  treba donijeti na prvi sat župne kateheze ili u župni ured. Župnu katehezu izvode naši vjeroučitelji (Ana Ćehulić, Stipo Šarić, Tatjana Purić i Tihomir Drugčević, Ivan Banožić te župni vikar Ivan Valentić). Uz redovitu župnu katehezu koja traje jednu godinu, kandidati za krizmu trebaju pohađati školski vjeronauk te ići redovito na nedjeljne sv. Mise. Pohađanje nedjeljnih sv. Misa trebala bi biti praksa svih kršćanskih obitelji. Oni učenici koji ne idu na školski vjeronauk ne mogu ići na krizmu u redovitom terminu (izjava kard. Bozanića na susretu sa svećenicima zagrebačkog arhiđakonata, 22. rujna 2008.) Priprava za krizmu ili prvu pričest očituje se i po tome što će se učenici uključiti i u neku od redovitih aktivnosti župne zajednice, kao što su: ministranti, dječji zbor, liturgijska grupa, čitači, zbor mladih i slično. Roditelji će kroz liturgijsku godinu imati četiri roditeljska sastanka (početak, došašće, korizma i uskrsno vrijeme) Sadržaj župne kateheze određen je Planom i programom župne kateheze, a uz to planirane su posjete znamenitim sakralnim objektima grada Zagreba, odlazak na poučnu kazališnu predstavu ili film, hodočašće, sudjelovanje na križnom putu, molitvi krunice, ispovijed, sudjelovanje u crkvenim blagdanima, na predstavljanjima, sportskim aktivnostima i slično…