Biblijska grupa u župi – korizmeni hod s Riječju Božjom

Svakoga četvrtka u korizmi u 19:30 sati održava se u našoj župi biblijska grupa. Grupu vodi naš stalni đakon Stipe Šarić prema metodi Lectio Divina – Božansko čitanje. Kroz čitanje, razmišljanje i razmatranje Riječi Božje polaznici uče osluškivati i prepoznavati poruku Božju i njezin duboki smisao za sebe i svoj život u njegovim konkretnim situacijama, duhovno se pripremati za slavlje nedjeljne Euharistije, te živjeti i odlučivati u svakodnevnom životu u skladu s Božjom Riječi. U okviru jednog sata polaznici mogu dobiti i praktične upute za javne nastupe, razvijati pristup Bibliji kao aktualnom tekstu kroz koji i današnjem suvremenom čovjeku progovara Bog s jednakom odlučnošću i ljubavlju kao što je to činio Abrahamu i Mojsiju, starozavjetnim prorocima, kraljevima, sucima, svetom Pavlu i Kristovim suvremenicima. Pažljivim čitanjem biblijskih tekstova, ponajprije nedjeljnih čitanja, polaznici proširuju i bazu znanja vezanih uz povijesne, arheološke, geografske i etnografske činjenice kao i društveni, pravni i politički kontekst događaja i okolnosti života izabranog naroda.  L e c t i o D i v i n a – metoda čitanja i razmišljanja o Biblijskom tekstu sastoji od IV. koraka ili stupnja kroz koje se čitač postupno udubljuje u Božju Riječ. I. Korak je pristup Biblijskom tekstu kroz čitanje i nastojanje da se shvati što nam tekst govori. II. Korak je razmišljanje ili meditacija o nekom dijelu teksta koji nas se posebno dojmio, riječ ili misao koja nas je na poseban način zahvatila i potakla na razmišljanje. III. Korak Lectio Divina je molitva ili oratio. Ona se, zapravo, razvija iz prijašnjih koraka, jer interakcija Božje Riječi i našeg života izaziva izgovaranje molitve. IV. Četvrti i posljednji korak je motrenje ili kontemplatio, mir i radost u Božjem odgovoru. Ovdje više ne razmišljamo o biblijskom tekstu, već jednostavno „gledamo“ i „motrimo“ Božji odgovor. Sveti Ambrozije je rekao: “Kad netko započne čitati božanska Pisma, Bog se vraća i šeće s njim u zemaljskom raju.”