Izbori, poplave i potres

Ove teme zauzimaju glavno mjesto ovih dana u našim medijima, ali i u međusobnim razgovorima. Ni mi kršćani ne možemo ostati mimo svih događanja koja zaokupljaju sve ljude. Nalazimo se na početku godine kojoj neki nagoviještaju crne statistike. Uz evropsku recesiju kojoj se polako nazire kraj, mi u Hrvatskoj tek ulazimo u krizu koja je posebna i tipična samo za naše prilike. Dugo su naši vlastodršci propuštali učiniti neke radikalne rezove, ali čini se da će ove godine trebati konačno nešto učiniti. Već su mnoge tvrtke zatvorene, a mnogi radnici po nekoliko mjeseci nisu dobili plaću. Netko je predvidio da će u ovoj godini oko pet stotina radnika mjesečno ostati bez posla. Ne znamo da li su ta predviđanja točna i nismo sigurni da li će se ostvariti, ali svakako kriza je ušla i u naše domove i u naše džepove. Ispraznilo se i ono malo zaliha koje smo teško uštedjeli proteklih godina. Čovjek se pita nije li ovo vrijeme recesije ujedno i vrijeme da konačno progovorimo o «recesiji duše» koju trpimo i u kojoj grcamo već desetljećima. Hoćemo li na tom polju što učiniti? Hoćemo li uvesti «antirecesijske mjere», hoćemo li donijeti nove «zakone». Trebamo li čekati skrštenih ruku da nas sve potopi poplava ponude ovoga svijeta ili da nas uništi potres u kojem gubimo sve što vrijedi? (dš)

Odgovori